Teknik Analiz Dünyasına Hoşgeldiniz

Paylaşmak Güzeldir.

  • DİKKAT: Formüller, Sistemler sadece eğitim amaçlıdır. Alım satım, olası anapara kaybı ve diğer kayıplar dahil olmak üzere "YÜKSEK RİSK" içerir.
  • Mucize teknik gösterge yoktur, sadece doğru veya yanlış kullanılan göstergeler vardır.

Hareketli Ortalama Durmmond's PLdot

Hareketli Ortalamalar Göstergeler arasında en çok kullanılan indikatördür. Trend takip eden özelliği bulunmakla birlikte son geçmişte kalan belli bir zaman diliminin ortalaması alınarak, şuan ki fiyatın trende ne derece uzak olduğunu gösterir.

algoritma

e iπ +1=0
Katılım
23 Eki 2020
Mesajlar
1,407
Puanları
63
Zaczniemy od wskaźnika PLDOT, opisanego drugim numerze PI, w artykule Teda Hearne "Wyprzedzić tłum".
Wskaźnika tego nie znalazłem ani w ASHER AAT, ani w programie MetaStock. Można go wyznaczyć na kilka sposobów, co nie zmienia w niczym faktu, że stanowi on trójsesyjną, prostą średnią kroczącą, z ceny najwyższej, najniższej i ostatniej, przesuniętą do przodu o jedno notowanie. Jeżeli stosujemy dane zawierające tylko jedną cenę (fixing) można używać ruchomą średnią arytmetyczną o okresie 3, przesuniętą do przodu o jedną sesję. W przypadku notowań ciągłych zdecydowanie lepiej korzystać z opisanego niżej rozwiązania. MetaStock.

Wybrałem najprostszy koncepcyjnie wariant wskaźnika. Na wykresach będzie on kreślony jako ciągła linia, zamiast w postaci oryginalnych kółeczek. Nie zmienia to opisanych w PI zasad interpretacji wskaźnika.
Aby utworzyć wskaźnik PLdot, należy:
Uruchomić program MetaStock.
Odnaleźć w menu głównym polecenie "Tools" i kliknąć. Z rozwiniętego menu "Tools" wybrać polecenie "Indicator Builder". Powinno nastąpić otwarcie okna pod taką właśnie nazwą. W oknie "Indicator Builder" wybrać przycisk "New". Powinno nastšpić otwarcie okna "Indicator Editor". W okienku "Name" proszę wpisać "PLdot", pomijając oczywiście cudzysłów. Proszę zaznaczyć opcję "Display in QuckList". W okienku "Formula" proszę napisać :​

Durmmond's PLdot
(Ref(C,-1) + Ref(C,-2) + Ref(C,-3) + Ref(H,-1) + Ref(H,-2) + Ref(H,-3) +
Ref(L,-1) + Ref(L,-2) + Ref(L,-3))/9​

Proszę kliknąć przycisk "OK". powinno nastąpić zamknięcie okienka "IndicatorEditor". Jeśli formuła zawiera błąd, to okienko się nie zamknie, lecz będzie wyświetlony komunikat o błędzie. Nie należy się tym martwić.Należy natomiast kliknąć przycisk "OK" na plakietce informującej o błędzie, a następnie znaleźć i usunąć błąd. Nazwa "PLdot" powinna już znajdować okienku z listą wskaźników formularza "Indicator Builder". Formularz ten należy zamknąć przyciskiem "Close".
Po wykonaniu powyższych czynności nasz nowy wskaźnik powinien znajdować się już na liście szybkiego wyboru wskaźników, umieszczonej tuż pod menu głównym programu. Można z niego korzystać tak jak z innych wskaźników z tej listy. W formule użyłem magicznego oznaczenia "ref". Mniej wtajemniczonym przyda się zapewne informacja, że to jest skrót od angielskiego wyrazu "reference".
W programie MetaStock oznacza to funkcję pobierająca do obliczeń poprzednią (lub przyszłą) wartość danej. Funkcja ma dwa parametry, jeden określa o jakie dane chodzi, a drugi przesunięcie względem punktu wykresu, dla którego prowadzone są obliczenia.
Np. "Ref(C,-1)" oznacza poprzedni cenę zamknięcia. "C" to cena ostatnia, "H" najwyższa, "L" najniższa. W innych formułach występują także "O" (cena otwarcia), "V" (wolumen),"OI" (liczba otwartych pozycji), oraz parę innych, którymi zajmiemy się przy najbliższej okazji.
Andrzej Herman, Asher​
Source / From:
"Profesjonalny Inwestor"​
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap